7 tanács horvátországi nyaraláshoz

A horvát tengerpartra pihenni megyünk, így nyilván nem azzal akarjuk tölteni azt az egy-két hetet, ami nyaralásra jutott, hogy feszülten figyeljünk az holminkra, de érdemes szem előtt tartani, hogy a tolvajok előszeretettel használják ki természetes figyelmetlenségünket.
7 tanács horvátországi nyaraláshoz

A horvát tengerpartra pihenni megyünk, így nyilván nem azzal akarjuk tölteni azt az egy-két hetet, ami nyaralásra jutott, hogy feszülten figyeljünk az holminkra, de érdemes szem előtt tartani, hogy a tolvajok előszeretettel használják ki természetes figyelmetlenségünket. Nézzük, mi az a hét dolog, amire mindenképp érdemes odafigyelnünk, hogy az apróbb-nagyobb bosszúságok ne keserítsék meg az értékes szabadnapokat.



1) Már az indulás előtt készüljünk fel arra, hogy biztonságban legyen a pénzünk.

Horvátországban szerencsére a legtöbb nyaralóhelyen szinte mindent elintézhetünk a bankkártyánkkal, ezért érdemes bepakolnunk a csomagba. Csak a legszükségesebb mennyiségben vigyünk magunkkal kunát, amiből fagyit, innivalót vehetünk parti árusnál vagy parkolódíjat fizethetünk. A nagyobb kempingekben, esetleg szállodákban szinte mindenütt lehet kártyával is fizetni, ezért a szállásdíjra csak akkor van szükség készpénzben, ha nem előre fizetett magánszállásra mennénk.

2) A pénzváltásnál kérjünk aprót is, mert az autópálya fizetőkapuknál nem biztos, hogy vissza tudnak adni, és igazán kellemetlen 40 fokos hőségben feltartani a sort. Márpedig a készpénzes soroknál jó kis tömeg vár majd minket.

Arról nem is beszélve, hogy a nagy sietségben – legyünk jóindulatúak és fogjuk erre – nem biztos, hogy jól adnak vissza. És ugye Ön se fordulna vissza az utópályán azért, hogy pár kuna miatt reklamáljon. Itt is érdemesebb tehát a kártyát használni, hiszen a kártyás sorok jóval gyorsabban haladnak – sok kapunál már egy érintéssel is fizethetünk.

3) Ha nagyobb mennyiségű kuna vagy euró van nálunk, ne tartsuk mindet egy helyen - így, ha eltűnik is egy része, nem maradunk teljesen pénz nélkül.

A strandon ne hagyjuk értékeinket őrizet nélkül. Szinte minden nagyobb szupermarketben és strandbutikban vehetünk összecsavarozható műanyag pénztárcát és telefonvédő tokot, amit a nyakunkba is akaszthatunk, így fürdés közben is biztonságban lesznek értékeink.

5) Eurót csak végszükség esetén vigyünk. Sok horvát szállás- és vendéglátóhelyen elfogadják ugyan, de nagyon nem éri meg vele fizetni, mert rossz árfolyamon váltják.

Ahol csak teheti, használja bankkártyáját, vagy szükség esetén inkább egy közeli ATM-ből vegyen fel pénzt. A Mastercard Nearby alkalmazással bárhol megtalálhatjuk a hozzánk legközelebb eső ATM-eket. Ezt érdemes még itthon letölteni az App Store-ból vagy a Google Play áruházból.

6) Tervezzük meg előre az útvonalat, és készüljünk fel a fizetőkapuk használatára.

Horvátországban az autópályák használata díjköteles, de nem matricás fizetési rendszer működik, hanem autópálya-kapuknál kell fizetnünk. Egy-egy szakaszra való belépéskor jegyet kell váltanunk, és kilépéskor a kilépőkapunál fizethetjük ki a megtett pályaszakasz díját.

A díjat a fizetőkapuknál kifizetni euróban vagy kunában, illetve bankkártyával lehet egyenlíteni, valamint az ENC (útdíjak elektronikus fizetése) készülékkel is fizethetünk. ENC készülék vásárolható a Varazdin és Sveta Helena fizetőkapuk mellett lévő eladóhelyeken, illetve a forgalmasabb benzinkutakon. A vásárlást követően saját felhasználónevet és jelszót kapunk, amivel a HAC honlapján bármikor ellenőrizhető az ENC-számlánk egyenlege.

Az autópályán lévő alagutak használatáért - az Isztria kapujában megépített Ucka alagút kivételével - külön díjat nem kell fizetni.

Ha szeretné kiszámolni, mennyibe fog kerülni Önnek a horvát autópályadíj, akkor kattintson ide: Útiköltség kalkulátor



7) Tartsuk észben az autózáshoz szükséges szabályokat:

  • Horvátországban mindenfajta radardetektor használata, még kikapcsolt állapotban sem lehet a gépkocsiban tartani, ellenkező esetben a határon, illetve rendőri ellenőrzés során szabálysértési bírságot szab ki a horvát hatóság.

  • November 15-től április 15-ig a gépjárműveken kötelező a téligumi használata.

  • A téli időszámítás idején nappal is kötelező a fényszóró bekapcsolása.

  • A horvát rendőrség komolyan ellenőrzi a téligumik használatát, illetve a hólánc meglétét. Ezek hiánya pénzbírságot és a forgalomból való kizárást vonja maga után.

  • Sebességhatárok: mint itthon, az autópályán 130 km/h, autóúton 110km/h, egyéb utakon 90 km/h, lakott területen pedig 50 km/h a megengedett maximális sebesség.

  • Minden Horvátországba belépő autóban legalább egy sárga-sárgászöld fényvisszaverő mellénynek kell lennie.

  • Különösen alacsonyabb rendű utak kereszteződésénél a leengedett sorompó, illetve fénysorompó helyett „egyszerű” stoptábla hívja fel a figyelmet a vasúti átjáróra.

Horvátországi szállások itt!

Kapcsolódó cikkek

7 érdekesség Prágáról

Újabb 7 érdekesség - Prága

Prágáról következnek nem klisék és ismert információk.

Fedezze fel Lisszabon legjobb látnivalóit, amiket nem szabad kihagyni

Fedezze fel Lisszabon legjobb látnivalóit, amiket nem szabad kihagyni

Lisszabon, Portugália lenyűgöző fővárosa, egy olyan város, amely tele van történelemmel, kultúrával és lélegzetelállító látványosságokkal. Az óváros macskaköves utcáitól kezdve a modern negyedek vibráló életéig, Lisszabon minden utazó számára tartogat val

7 érdekesség Horvátországról

7 érdekesség Horvátországról

Egy kedvelt nyári úti célunk Horvátország. De milyen érdekességeket rejt ez a velünk is határos ország?